חיפוש

שיר עושה לי טוב על הנשמה

הכל רגע בחיינו המוזיקה קיימת, החל מהגן אשר בכל טקס של חג רוקדים ושרים, ועד לטקסי סיום בצבא ובאוניברסיטה אשר מלויים בשירים מרגשים. לפי מחקרים, מוזיקה מעלה את מצב הרוח ומגבירה את הפרשת הורמון הדופמין (הורמון אשר גורם בין היתר לעונג וסיפוק), מזכיר לך משהו? נכון גם ספורט וכושר גופני גורמים לאפקט דומה. אז בעצם, אם אפשר לשלב בין השניים יוצאים מהאימון בעננים?

הרבה אימונים מתבססים על מוזיקה, חלקם נותנים תפקיד מרכזי למוזיקה באימון וחלקם משמיעים אותה כנעימת רקע. בכל המקרים המטרה היא להפוך את חווית האימון לנעימה, כיפית ועוטפת. באימוני ספינינג או קיקבוקס למשל, ניתן לראות כי האימון עצמו מתבסס על המוזיקה. קצב האימון מוכתב אף הוא על-פי קצב המוזיקה, והמתאמנים מספרים כי חלק נרחב מחווית האימון המוצלחת היא מוזיקה חזקה, מדרבנת ומוכרת! לעומת זאת, באימוני יוגה ופילאטיס למשל, מדריכות רבות שמות שירים ונעימות רגועות ברקע על מנת להשרות רוגע ולתת למתאמן להכנס לאווירה. גם פה מציינים מתאמנים רבים כי המוזיקה משרה עליהם שלווה ומאפרת להם לשכוח ולו לרגע את חיי היומיום העמוסים.

במידה ומתאמנים לבד, איך בוחרים איזה מוזיקה תתאים לאימון? כמובן שדבר ראשון תלוי בטעם האישי. יש אנשים שלא מפריע להם הקצב או מהירות המוזיקה ופשוט נהנים לשים שיר שהם מכירים ואוהבים. למתאמנים שרוצים יותר לדייק ולמצוא את השירים שאכן יתאימו ולקצב ולמהלך האימון היינו ממליצים לחפש לפי BPM.

BPM = Beat Per Minute

כלומר, כמה ביטים יש בדקה.

בהחייאה ממולץ לבצע 100 לחיצות בדקה ולכן בהרבה סרטים ניתן לראות אנשים מבצעים החייאות בעודם שרים "stain alive". זאת מכיוון ששיר זה בנוי על 103 BPM, כלומר 103 ביטים בדקה – בדיוק כמו קצב הלחיצות שצריך.

אנחנו רוצים להבין מה מהירות האימון שלנו כדי להחליט כמה BPM דרושה להיות המוזיקה כדי שהקצב ית

אים.

בריצה למשל, מומלץ לשמוע שירים בקצב 120-140 BPM (רוב השירים הקצביים המוכרים) מכיוון שהם מכתיבים את הקצב האחיד והמתאמן יכול לשמור גם הוא על קצב ומהירות אחידה בריצה.

באימוני כוח למשל, היינו ממליצים ללכת לכיוון ה120-130 BPM אשר מכתיבים את קצב העבודה היחסית איטי. זאת מכיוון שאנו רוצים להגיע לטווח תנועה גדול תוך שילוב משקל כבד.

באימוני היט ואינטרוואלים היינו ממליצים להרים את רמת BPM אל מעל 140! הקצב המהיר ממריץ ונותן אנרגיה ויש הטוענים כי הם מגיעים להישגים טובים יותר באמצעות שירים כאלו.

לאימוני ליבה, למשל פילאטיס, היינו ממליצים לבחור שירים אהובים ולחפש להם גרסאות כיסוי (COVER). הרשת מוצפת בכאלו! השילוב של שיר אהוב עם הקצב המרגיע לגמרי עושה את העבודה בתחום הזה.

למעוניינים, יש אתרים אשר מוצא שירים לפי קצב BPM שלהם. כותבים את BPM הרצוי או את השיר הרצוי ומוצאים את הנתונים בהתאם. בנוסף, יש רשימות השמעה ופלייליסטים מובנים ביוטיוב, ספוטיפיי או כל מדיה מוזיקלית.

מה המוזיקה האהובה עליכם באימונים?

29 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול